Prace remontowo budowlane w bloku, czyli „wolność Tomku w sowim domku”.

Okazuje się, że nie do końca jest tak jak w przysłowiu. Większość prac remontowo budowlanych we własnych czterech kątach rzeczywiście możemy wykonać samodzielnie, jednak część poważniejszych zmian musi być wcześniej skonsultowana z właścicielem budynku, a na niektóre wręcz musimy uzyskać zgodę.
Jakie prace możemy wykonywać na własną rękę? Przede wszystkim tak zwane odświeżenie mieszkania, malowanie, tapetowanie, wymiana podłóg, wymiana sanitariatów, wymiana parapetów wewnętrznych, czy malowanie okien- ale uwaga tylko od wewnątrz. Cała elewacja budynku musi być zachowana w stanie w jakim utrzymuje ją wspólnota. Oznacza to, że nie możemy ingerować w jej wygląd, a więc nie możemy dowolnie malować okien z zewnątrz czy balkonów.
W celu wymiany instalacji elektrycznych, gazowych czy sanitarnych, a także wymianę okien lub założenia krat zewnętrznych, bezwzględnie należy powiadomić spółdzielnie.
Bardziej rygorystycznie wygląda kwestia ingerencji w konstrukcje budynku. Jeśli chcemy zmienić rozkład pomieszczeń, ścian nośnych czy stropów lub elementów zewnętrznych, jak dach czy zmiana wymiarów okien musimy nie tylko poinformować zarządcę budynku, ale i uzyskać pozwolenia budowlane, które po złożeniu odpowiednich dokumentów, otrzymamy w ciągu 60 dni.

Comments are closed.